LB3218T101M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
LB3218T101M
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 1207(3218 Metric) SMD/SMT 100 µH 20 % 140 mA 2.4 Ω
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)2 mm
Length3.2004 mm
Width1.8034 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)1207
Case Code (Metric)3218
Resistance3.12 Ω
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1.8 mm
Depth2 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
Self Resonant Frequency8 MHz
Current Rating140 mA
DC Resistance (DCR)2.4 Ω
Test Frequency796 kHz
Military StandardNot
ShieldingUnshielded
Inductance100 µH
Core MaterialFerrite
Max DC Current140 mA
DC Current140 mA
Schedule B8504500000
Max Length3.4 mm
Max Width2 mm
Min Length3 mm
Min Width1.6 mm